ICT NNIOT NN | B2B NN | CB NN | DC NN |  RC NN |  CW NN |  EW NN | SM NN | ITSEC NN | NETGURU NN KANKRY facebook linkedin twitter youtube

ITglosa: Kreativní umělá inteligence a daňové přiznání?

Jako každé pondělí se i dnes Michal Rada s vámi podělí o svoji glosu. Tentokrát na téma podnikatelské, ale i tak docela zábavné. Přemýšleli jste někdy, jak daleko může zajít umělá inteligence?
Před pár týdny jsem si připravoval svoji přednášku na téma umělé inteligence a její budoucnosti. Jak jsem si tak pročítal vagony podkladů a materiálů, narazil jsem na noticku týkající využití umělé inteligence v oblasti daní. Bylo to o tom, jak skvělé by bylo, kdyby stát disponoval tak chytrými informačními systémy, že by daně de facto vyřizoval za vás. Mimochodem tohle už dávno není sci-fi, třeba v Dánsku se tak už opravdu děje. Výpočet daní tam funguje de facto zcela automaticky dle vašeho podnikatelského účtu, a hlavně to není stresující záležitost, jako třeba u nás.
Ano i u nás si můžete elektronicky podat daňové přiznání, a dokonce si ho na stránkách ministerstva i elektronicky vyplnit. Tedy pokud najdete správný formulář. Po příjemně stráveném dni se dostanete k nějakému výsledku, který pak stačí zaslat datovou schránkou na finanční úřad a čekat, co se stane. I tady by trocha inteligence - a nemusí být hned umělá - jistě neuškodila.
Ale já jdu ve svých úvahách ještě dál. Ano, UI v rukách státu by daňové výnosy jistě posílila, a třeba by i byla schopna daleko lépe analyzovat úniky či pokusy o ně. Ale vezměme si to z druhé strany. Co když zapojí UI do svých daní podnikatel? Bude třeba za pět nebo deset let software schopný sám ze všech dat podnikatele připravit daňové přiznání se všemi těmi dalšími potřebnými formuláři a výkazy? To možná již dnes nějaké sofistikované systémy zvládnou, samozřejmě nejspíše je to pro velká robustní řešení, pravý pozitivní dopad to bude mít, až to bude v cloudu dostupné i malým podnikatelům.
A pak samozřejmě začnou zajímavé otázky. Jeden můj kamarád razí teorii, že existují tři druhy účetnictví: Jednoduché, podvojné a kreativní. A právě o to kreativní vlastně jde. Jednou ze základních potřeb českého daňového poplatníka je totiž daně co nejvíc “vočurat”, a pokud to jde i legálně, je to příjemný bonus. Vymýšlí se leccos. A teď přijde umělá inteligence se schopností ekonomické kreativity. Co když se jednou UI systémy pro účetnictví naučí i tyhle daňové fígle? Jinými slovy, bude umělá inteligence schopna být opravdu kreativní?
Zkuste se nad tím zamyslet. Je to dvousečná zbraň. Na jedné straně by to podnikatelům nejspíš pomohlo, na druhé straně by se ale sdílela schopnost co nejvíce omezovat placení daní, což se státu zase asi tak moc líbit nebude. Ale kreativita UI se dříve či později dostane i sem, to je asi už dnes jasné.
Hezký týden s účetnictvím přeje Michal Rada.

Autor: Michal Rada