ICT NNIOT NN | B2B NN | CB NN | DC NN |  RC NN |  CW NN |  EW NN | SM NN | ITSEC NN | NETGURU NN KANKRY facebook linkedin twitter youtube

ITglosa: Google a jeho hamburgerová rebélie

Je pondělí a vy už netrpělivě čekáte na tradiční glosu Michala Rady? I když hubne, přemohl se a napsal svůj pohled na aféru BurgerGate. A jako vždy, zase to stojí za to.

“Je to rebel!” Chtělo by se parafrázovat slavný citát z české pohádky. Tentokrát je to ale o Googlu. S poslední aktualizací systému Android totiž přepracoval emoji, tedy standardizovanou obrázkovou abecedu. A zdá se, že jeho grafici nebyli asi úplně v nejlepší formě, když nové obrázky kreslili. Dotkli se přitom především dvou ryze českých ikon - a to přehnali. To, že ikonku pro pivo pojali přesně v duchu českých výčepů, tedy jako jen do půl dotočený podmírák ve stylu “to dojde”, to bylo pro uživatele ještě úsměvné. Ale Google jim sáhl na hamburger, představte si to!

Ano, grafikům Google se podařilo udělat asi nejhorší chybu tohoto giganta. Ani vybuchující baterie, ani přehřívání telefonů a ani ty nejbrutálnější zranitelnosti Androidu to nejsou. Je to sýr pod masem. Google nakreslil hamburger tak, že dal sýr rovnou na spodní housku pod maso.

Aféra #Burgergate je na světě. Jistě chápete, že tohle přehnali, tohle se prostě stát nemělo. A reakce na sebe nenechaly dlouho čekat. Přestože se takhle nesmyslně poskládaný burger objevil jen doslova několika tisícům uživatelů, protože nejnovější verzi Androidu prostě de facto vlastně skoro nikdo nemá, zvedla se ohromná vlna odporu. Jen tak tak, že před sídlem giganta se nekonaly demonstrace, a to asi jen proto, že házet na lidi z Google na demonstracích shnilá jablka by asi přeci jen bylo snad až příliš mnohoznačné. A pak samozřejmě i proto, že pro demonstraci neexistuje emoji, takže ji de facto nebylo jak svolat.

Google pochopil, že válka je na spadnutí, chybu uznal a přislíbil, že to bude okamžitě řešit. A taky se do toho hned pustil, v duchu všech problémů na světě k tomu ustavil operativní reakční tým, a ten se tím ihned začala zabývat. Ale to by to nebyl Google, aby to nevyřešil po svém. Překreslit jednu ikonu a vydat rychlou aktualizaci aktualizace by totiž bylo až moc jednoduché, a hlavně by se tím porušilo dogma, že Google je ve své podstatě neomylný. A tak to vyřešil po svém. Místo toho, aby opravil umístění prvků burgeru, začal vydělávat na své chybě a začal burger ve stylu “sýr pod masem” vyrábět.

Jmenuje se Androidburger. Dosud jste si ho mohli koupit pouze v zaměstnaneckých kantýnách Google, nicméně již je patentován a Google zatím symbolicky poskytuje licence na užívání, takže se už objevily restaurace, které tenhle zvrácený burger nabízejí také. Blíží se tedy burgerová apokalypsa. To, co jsme považovali za jednu ze základních rovnic vesmíru, totiž dolní houska + omáčka + maso + sýr + zelenina + horní omáčka,  

už neplatí. Einstein by měl jistě radost, neboť i tak zdánlivě neotřesitelná pravda, jako je pozicování částí hamburgeru je zjevně relativní.

A nejhorší je, že je to skoro jedno. Sám jsem se, milí čtenáři, osobně obětoval a otestoval za vás, jak závažný je to problém. Dal jsem si jeden hamburger klasický - tedy se sýrem tam, kde má být, a pak druhý ve stylu Androidburgeru. Velice pečlivě a zodpovědně jsem k tomuto zásadnímu vědeckému experimentu přistupoval a velice podrobně jsem to ze všech úhlů rozebral. Celkový dojem, design, vlhkost, chuť, konzistence, prostě prozkoumal jsem všechno. A přišel jsem k jedinému výsledku: Že jsem se těma dvěma burgerama hrozně přežral.

Krásný týden nejen s novými či již zastaralými burgery vám přeje Michal Rada.

 

Autor: Michal Rada