ICT NNIOT NN | B2B NN | CB NN | DC NN |  RC NN |  CW NN |  EW NN | SM NN | ITSEC NN | NETGURU NN KANKRY facebook linkedin twitter youtube

ITglosa: Konec Microsoftu zadarmo

Každé pondělí glosa Michala Rady. Dnes na téma sice závažnější, ale to mu snad odpustíte. Microsoft se mění a přestává platit, že jeho služby jsou vlastně zadarmo. Nikdy nebyly, ale…

Věci prostě nemůžou být zadarmo. Cokoliv, co je “zadarmo”, je ve skutečnosti daleko náročnější, než kdyby to zadarmo nebylo. Známe to z opensource projektů, postavených na stovkách dobrovolníků utrácejících svůj čas a peníze. Známe to z různých akcí “něco zdarma”. Takhle to ale funguje i na internetu. Nějak si totiž internetové firmy vydělávat přeci jen musí. Ať už žijí z patentů, nebo prodávají služby, nebo se živí prodejem reklamy, či analyzují naše nejsoukromější data. Někde v tom vždycky jsou peníze.

Třeba takový Google to má jednoduché, ten sám poskytuje naprostou většinu služeb zadarmo jen ze dvou důvodů. Jednak ho provoz služeb opravdu neživí a on má díky službám zdarma neuvěřitelně obrovské množství podrobných dat a jednak ono “zdarma” je vždy jen lákadlem pro ty, co chtějí využívat jeho platformy naplno. Ale důležitý je první bod, tedy analýza dat. Google byl vždycky na tomhle postaven.

To Microsoft už je na tom hůř. S příchodem Windows 10 se pokusil zahrát na strunu sběru velkého množství dat od uživatelů, ale ti se překvapivě - a nutno dodat, že de facto nesmyslně - vzbouřili. Je tak paradoxní situace, uživatel si stahuje z čínských a ruských webů hacky proti sbírání dat z Windows 10 do Microsoftu, ale v kapse má mobil s Androidem, kde posílá tak desetkrát víc dat Google, a to mu nevadí. A mezi oběma giganty je ještě jeden rozdíl, zatímco Google je a vždycky byl pro “masy”, Microsoft se vždy snažil být spíš tím pro profesionály, od rozdělování funkcí v jinak shodných verzích Windows (Home, Pro a Enterprise jsou opravdu naprosto shodné systémy a funkce se zapnou jen správným licenčním klíčem po zaplacení správného obnosu), nebo profesionálními věcmi typu Office, či Visual studio, které ve svém oboru prostě nemají konkurenci.

Ale udeřily špatné časy. Lidé si od Microsoftu nic moc nekupují. V dobách krabicových verzí Office si buď to “teda koupili”, nebo ukradli přes warezové servery. S příchodem Office365 se Microsoft těšil, jak velké peníze od uživatelů získá ročním předplatným. Ale ono nic. Tedy, nic moc. O OneDrive s Office za roční bakšiš překvapivě zájem moc není, navazující služby už si pak nechce platit vůbec nikdo. Jejich provoz ale stojí ohromné balíky zlata. Tak se z původně asi chytrého modelu stal bohužel spíš Office666, který nejednoho manažera MS přivedl do pekelných muk. A s Windows 10 je to ještě horší, tady už byl sestup do pekelné jámy přímo plánován, protože sám distribuční model desítek prostě počítá s tím, že první 4 roky bude v červených číslech.

Takže, někde se ty prachy brát ale budou muset, a tak se Microsoft odhodlal k jinak naprosto běžnému kroku, který od kdejaké komerční firmy nepřekvapí, ale u MS jsou z něj všichni novináři paf. Mluvím o tom, že před pár týdny rozbouřila IT vody zpráva, že služba Fotografie Microsoft, což je jednak úložiště pro fotografie a jednak soubor docela pěkných aplikací na jejich úpravu, bude fungovat jinak. Pokročilé funkce včetně těch v editoru budou za předplatné. Nové funkce pro vytváření efektů, práci s videm, přidávání hudby, 3D efekty, či pro přehlednější tagování a řazení a hledání nebudou tedy v aplikacích v nových Windows 10 zdarma. Zatím Microsoft nabízí tyto plnohodnotné funkce předplatitelům Office365.

Blíží se tak doba, kterou jsem jen tak mimochodem poprvé uvedl v souvislosti s Microsoftem již v roce 2008, kdy celý ekonomický koncept bude o jednoduchých Windows bez pořádných funkcí, ty jsou a budou stále zdarma, ale za cokoliv dalšího si budete muset připlatit. Mrzuté jen je, že si nemůžete vybrat, co potřebujete a dosud vám zbývá jediná možnost, a to je právě O365, ale to neznamená, že to v budoucnu nemůže vypadat jinak, třeba budou k dispozici jednotlivé balíčky, jeden pro média, pro kancelář apod.

Od Microsoftu je to jeden z posledních kroků záchrany, jak od obyčejných uživatelů získat nějaké prachy, prostě je postupně dotlačí do toho, že aby se s Windows a aplikacemi dalo pracovat, bude se platit. A oni asi rádi zaplatí, protože si na funkce, které byly dosud zdarma už zvykli. A opravdu to není nic špatného, za dobré věci zaplatit.

Krásný týden vám i Microsoftu přeje Michal Rada.

 

Autor: Michal Rada