ICT NNIOT NN | B2B NN | CB NN | DC NN |  RC NN |  CW NN |  EW NN | SM NN | ITSEC NN | NETGURU NN KANKRY facebook linkedin twitter youtube

ITglosa: Internet - to je ten pocit

Je tu pondělí a s ním tradiční glosa Michala Rady. Je jako vždy pro zasmání, ale pro ajťáky je tentokrát i dost mrazivá. O hrůzné věci, kterou Michal prožil minulý týden se nám v rámci post-traumatické terapie svěřuje bez obalu.

Život s ajťákem může být pro ženu utrpením. Ale bývá to i naopak, on život s ajťákovou manželkou taky není zrovna někdy med. Obzvlášť, když se jí stane to, co se mojí manželce stalo minulý týden. Byl nám vyměněn router, a tak to pro mě znamenalo několik hodin nastavování forwardů, prostupů, zkrátka těch věcí, jež stejně nikomu nic neříkají, ale jež právě dělají internet internetem. Pak přišla manželka a že je třeba znovu nastavit chytré zásuvky, které se do nové WiFi sítě musí taky připojit. A jala se je nastavovat. Jedno z mott mojí ženy je "manuál je pro zbabělce bez fantazie", a tak se jí podařilo splést si tlačítko WPS s tlačítkem RESET. Výsledkem bylo, že resetovala náš router a my byli rázem ve středověké době mamutů, bez internetu.

Pochopitelně nastala panika. Nemohli jsme se ani na internetu podívat na stránky ochrany obyvatelstva, kde jsou návody pro krizové situace, okamžitě se nám snížily kognitivní schopnosti, konec civilizace v naší domácnosti byl neodvratný. Za to, že jsme neseděli jako opice a neházeli jsme po sobě exkrementy a neskákali jsme uprostřed obýváku s kyji kolem ohniště, můžeme vděčit jen mobilnímu internetu v našich telefonech. Sláva, civilizace se pomalu vracela, pomaloučku jsme položili pazourky a hrubé kamenné sekery, opět jsme se ze zvířecích bederních roušek převlékli do civilizovaného oblečení a zasedli ke svým počítačům připojeným přes mobilní LTE.

Ano, díky FUP limitům se manželka nemohla chvíli dívat na seriály na Netflixu, ale jinak jsme měli internet více než rychlý a dostatečný. Připojení skvělé, časové odezvy serverů podobné jako přes domácí připojení, spojení stabilní, prostě klasický a o nic moc omezený internet.

Přesto to "prostě neni vono". Zjistili jsme, že i když je stejně kvalitní a stejně rychlý, není internet jako internet. Na tom LTE to prostě není ono. Přitom k tomu není důvod. Vše běží naprosto stejně, jediným rozdílem v běžném používání je jiná IP adresa. Nevím, snad právě to, že naše adresa začínala na ohromných 172.17...  a ne na celkem hubených 91.201... jako obvykle, snad ten pocit, že to taháme z mobilu, snad právě to, že jsme unavovali svoje chudáčky mobily, které se těšily, že si večer doma odpočinou, snad ten pocit, že máme k dispozici na dva dny jen 25 GB, což stejně ani videem nevyčerpáme, prostě to nebyl "náš domácí internet".

Samozřejmě se mi všichni smáli, že jsme o internet přišli kvůli manželce. Ona, jinak mimochodem skvělá ajťačka, teď samozřejmě chodí kanálama, samozřejmě jsme to přežili, protože hned druhý den se stavil technik a nastavil to znova a já si nastavení routeru hned zazálohoval, ale ten pocit, ten tam pořád někde hluboko je.

Vyprávěl jsem to kamarádovi a on měl výborné přirovnání, které mě teda napadlo taky, ale přece nebudu sprostej a nebudu to sem psát za sebe, ta to sem napíšu jeho jménem: "To znám, to máš jako se záchodem. Prakticky kdekoliv můžeš jít na velkou, ale takový jako doma to prostě nikde jinde neni." A je to pravda. Domácí internet je prostě domácí internet. Každý ajťák to zná. A my už teď budeme oba navěky žít s temnou vzpomínkou zasutou někde tam v hlavě, hluboko v mozkovém kmeni, tam kde primitivní prapůvodní mozek zvířete ví, že tma je děsivá, že lov je správný, tam je i informace, že "jsme chvíli byli doma bez domácího internetu..." Nesmírně děsivé, že?

Krásný týden vám již z opraveného domácího internetu přeje Michal Rada

 

Věnováno Michalu Peškovi, řediteli Správy základních registrů za to, že mě v téhle věci chápe. Jen se o tom věnování nesmí dozvědět jeho žena Magda.

 

Autor: Michal Rada