ICT NNIOT NN | B2B NN | CB NN | DC NN |  RC NN |  CW NN |  EW NN | SM NN | ITSEC NN | NETGURU NN KANKRY facebook linkedin twitter youtube

ITglosa: Už mě ty glosy nebaví, už aby je za mě psali roboti

S pondělkem je tady tradiční glosa Michala Rady. Dnes o budoucnosti novinařiny a psaní článků, jako jsou třeba IT glosy.

Napsat takový článek je dřina. Nejdřív se musíte prohrabat lavinou papírů ke klávesnici, pak spustíte textový editor, který si pochopitelně právě tu chvíli vybere k aktualizaci, no a po dvaceti minutách hodinu čumíte na prázdnou stránku, protože inspirace mezitím vypršela. To samozřejmě přeháním, ale zase ne tak moc. A občas si každý novinář povzdechne “kdyby tak ten článek někdo napsal za mě”. Pochopitelně ve skrytu duše si to nepřeje, protože by přišel o práci.

No ale možná se to opravdu stane skutečností. Umělá inteligence dokáže dnes leccos. Kromě rozpoznávání obličejů a napodobování stylu malířských mistrů už umí i skládat hudbu, a dokonce už i psát články. Tedy ono to zatím není ještě tak dokonalé, aby se články daly číst, ale psát už je umí. Naštěstí zatím jen ve světových jazycích, konkrétně pochopitelně v angličtině, protože - a to vám potvrdí každý Brit - kromě angličtiny už vlastně žádné jiné světové jazyky nejsou.

Nicméně umělá inteligence prý již umí vystihnout podstatu tématu, o kterém má psát a sestavit text článku, ten se pak musí už jen upravit. Třeba u sportovních zápasů už se tahle technika dokonce v USA a Anglii využívá, kdy robot sestavuje postupnou reportáž z daného zápasu. Dokonce už vědci a technici předložili umělé inteligenci úkol napsat popularizační článek o vědeckém tématu.

Máme se tedy my novináři bát o svá místa? A máte se vy čtenáři bát článků od robotů? Já osobně si myslím, že třeba u rychlé průběžné informace o něčem je to fajn. Ale lidi chtějí víc. Chtějí si přečíst postřehy autora a mnohdy i jeho postoj, i když ten by samozřejmě profesionální novinař do zpravodajských článků dávat neměl. Robot do článků nedostane trochu té živé omáčky, neumí být sarkastický či naopak vypíchnout to klíčové lidské v daném problémů. A především neumí udělat vtip a pojmout to humornou a čtivou formou, což třeba od glosy čekáte. Prostě chtějí v článcích osobnost. A tu jim umělá inteligence ještě pěknou řádku let nedá. Teda aspoň doufám.

Krásný týden při čtení článků napsaných lidmi přeje Michal Rada.

 

Autor: Michal Rada