ICT NNIOT NN | B2B NN | CB NN | DC NN |  RC NN |  CW NN |  EW NN | SM NN | ITSEC NN | NETGURU NN KANKRY facebook linkedin twitter youtube

Hi-end akční kamera Lamax X10 Taurus v mini testu

lamax logomodelem X10 Taurus vyplouvá společnost Lamax do vod nejvyšší třídy akčních kamer. Nejen profesionální kameramani, ale především pak adrenalinoví sportovci ocení kvalitu plynulého a prokresleného 4K 30 fps videa. Taurus je zároveň nabitý funkcemi a množstvím příslušenství včetně dálkového ovladače.

Kamera Taurus nabízí ostrá a krásně prokreslená videa v rozlišeních 4K (30 fps), 2,7K (až 60 fps), 1080p (až 120 fps) a 720p (až 240 fps). Vysoce kvalitní videa lze natáčet především díky osazení kvalitními komponentami počínaje 12megapixelovým CMOS obrazovým snímačem Sony IMX117, chipsetem Ambarella A12 a konče kvalitní čočkou umožňující natáčet videa s úhlem záběru 170 stupňů.

Bohatá výbava

x10 bck11Akční kamera by nebyla akční kamerou, pokud byste neměli k ruce dostatek příslušenství. A zde je nutno konstatovat, že výrobce nabízí opravdu neuvěřitelně bohatou výbavu, která čítá – viz obrázek – dvacet kusů příslušenství včetně dálkového ovladače, plováku a čelenky pro upevnění kamery. Uživatel tedy není postaven po koupi akční kamery před úkol shánět příslušenství a testovat, zda je s kamerou kompatibilní – výrobce prostě všechno nejvíce využívané příslušenství přibalil rovnou ke kameře.

Široké možnosti použití

A kamera samotná má rovněž svému uživateli co nabídnout. Dávno pryč jsou totiž doby, kdy akční kamery pouze natáčely. Výrobce se v tomto případě postaral i o vybavení, které se za všech okolností snaží dodat ten nejkvalitnější obraz i zvuk, a proto kameru vybavil účinnou stabilizací pomocí EIS (které je ale aktivní jen v režimu natáčení 1080p při 30 i 60 fps), časosběrným fotografováním i natáčením videa (s možností volby časové prodlevy mezi jednotlivými snímky nebo záznamy videa), nahráváním ve smyčce, tvorbou efektních nočních fotografií díky funkci NightPhoto, dálkovým ovladačem (který může být umístěn jako náramek na zápěstí, což umožňuje daleko větší svobodu a komfort při ovládání kamery oproti možnosti ovládání kamery pomocí chytrého telefonu, navíc při ovládání ze zápěstí je spotřeba energie mnohem menší, než kdyby byla kamera ovládána přes Wi-Fi) a pro usnadnění přenosu pořízených záznamů má kamera k dispozici nejen Wi-Fi připojení (kdy může být pomocí dodávané aplikace ovládána i na dálku z chytrého telefonu či tabletu s operačními systémy iOS nebo Android s možností online zobrazení snímané scény a ovládání tvorby snímku či spuštění a zastavení nahrávání videa), ale data přetáhnete bezdrátově i přes Bluetooth.

Kamera rovněž vyniká i skvělým zvukovým záznamem – a je jedno, zda je pořizován přímo kamerkou samotnou, umístěnou ve stativu, nebo v režimu, kdy je kamerka vložena do voděodolného pouzdra. Pro ty, kteří potřebují studovat zpomalené záběry, kamerka umožňuje záznam rychlostí až 240 fps při rozlišení 720p nebo 120 fps při rozlišení 1080p. Přehrávání videa je pak možné zpomalit osmkrát nebo čtyřikrát.

Na závěr bychom chtěli vyzdvihnout i takové maličkosti, jakými jsou dodávka kamery se dvěma bateriemi. Nemusíte tedy shánět jednu baterii jako náhradní, ale už od počátku máte k dispozici dvě. Pokud tedy v tom nejméně vhodném okamžiku dojde vložené baterii energie, můžete ji vyměnit na novou, nabitou, a díky tomu může nahrávání trvat až 180 minut.

Voděodolné pouzdro zase zaručí kvalitní podvodní závěry až 40 metrů pod hladinou. Samozřejmostí pak je menu v češtině nebo v mnoha dalších jazycích. Můžete tedy kameru půjčit svému novému příteli z Norska pro natáčení jeho záběrů s harpunou na dovolené v Tichém oceánu.

Důležitým prvkem je režim rychlého snímání, Quick Capture. Ten zaručí, že záznam začne ihned poté, co obsluha stiskne tlačítko záznamu – jedno, zda fotografie nebo videa. Tak nemůžete přijít o žádný důležitý záběr. A pokud chcete nasnímat sérii fotografií, pak i zde Taurus vyjde vstříc. Dokáže nasnímat i hned uložit až 30 fotografií v jedné sérii.

Podpora

Velmi důležitá je i podpora ze strany výrobce. Ten nabízí ke kameře speciální stránku, kde máte k dispozici nejen návod v mnoha jazycích, ale i QR kódy pro instalaci aplikací pro iOS a Android pro chytré telefony i tablety. S touto kamerou se tedy nikde ve světě neztratíte a vždy se můžete spolehnout na to, že bude vašim skvělým průvodcem, společníkem a databankou na pořízené fotografie i videozáznamy.

Tutu kameru včetně jmenovaného bohatého příslušenství můžete pořídit za cenu 6.690 Kč.

Naše zkušenosti

Při testování jsme ocenili především bohaté příslušenství, takže lze minikameru využít nejen jako plnohodnotný fotoaparát při pořizování snímků z ruky i ze stativu, ale především pak při použití voděodolného držáku s ní můžete zaznamenávat různá atraktivní videa při různých sportovních i volnočasových aktivitách. Kamera se snadno ovládá, chce to ale chvíli na to, abyste se jednotlivé ovládací prvky naučili používat a neomylně tak stiskli vždy to tlačítko, které potřebujete. To chce chvíli času, ale je to ostatně stejné jako u každé nové věci. Voděodolné pouzdro je skutečně voděodolné, bohužel jsem měl možnost vyzkoušet ho jen ve vaně, ale jeho provedení dává najevo, že výrobce vše dostatečně promyslel a pokud si kameru vezmete na dovolenou do Karibiku nebo jinam, a budete se s ní potápět, zcela určitě se vám odmění spoustou skvělých záběrů, které vám budou (pokud si je náhodně nesmažete) připomínat skvělé chvíle na skvělém pobytovém místě. A kamerce se po vyjmutí z pouzdra nic nestane.

Velmi dobrý je i hlavový úchyt, který autorovi umožnil umístit kameru tak, aby snímala vše, co bylo třeba, i kdy velikost jeho hlavy je 60 a na vojně musel fasovat speciální pokrývku hlavy. Popruhy zcela jistě zajistí pak i uchycení třeba na helmu, takže si pak můžete nahrávat jízdu na kole, skok padákem, let balónem a kdoví s čím ještě. Délka popruhů by na většinu přileb měla s rezervou postačovat.

Co se týče záběrů, jsou velmi kvalitní, možnost získat snímky na dálku bez toho, abychom museli připojovat kameru kabelem USB, je velmi dobrou volbou. Ovládání pomocí dodávaného dálkového ovládání nebo mobilu fungovalo přesně a neomylně, stejně, jako ostatní v článku avizované režimy – například časosběrné snímání.

Pokud bychom kameru měli hodnotit, pak bychom ji označili za skutečně velmi povedený výrobek srovnatelný s dostupnými podobnými přístroji, které jsou na trhu k dostání. V její prospěch ale hovoří poměrně přívětivá cena a – jak už bylo uvedeno – v jejím rámci získané bohaté příslušenství.

Klíčové vlastnosti

 • Nahrávání nativního 4K videa při 30 snímcích za vteřinu.
 • V nižších rozlišeních lze dosáhnout až 240 snímků za vteřinu.
 • Časosběrné foto i video.
 • Sériové foto.
 • Režim dlouhé závěrky NightPhoto.
 • Dálkový bluetooth ovladač.
 • Úhel záběru 170 stupňů.
 • Nejkvalitnější komponenty.
 • Wi-Fi i Bluetooth připojení.
 • 20 kusů příslušenství včetně čelenky, ručního plováku a dvou baterií.
 • Vodotěsné pouzdro do 40 m.
 • Integrovaný dvoupalcový displej s vysokým rozlišením.
 • Účinná elektronická stabilizace obrazu EIS.

Autor: -LiM

 


Nejčtenější