ICT NNIOT NN | B2B NN | CB NN | DC NN |  RC NN |  CW NN |  EW NN | SM NN | ITSEC NN | NETGURU NN KANKRY facebook linkedin twitter youtube

ITglosa: Konec pracujícího lidstva? Bez šestého prstu vás nebereme

Dnešní glosa architekta, IT experta a novináře Michala Rady bude pochmurnější. Tenhle článek se bude jednou učit jako začátek konce lidstva. Tedy toho analogového, přírodního. Posuďte sami…

Nedávno se psalo o zajímavém projektu s takzvaným “třetím palcem”, který je skvělou ukázkou chytrosti a umu studentů, ale může odstartovat faktický zánik pracujícího lidstva. Že je to přehnané? Podívejme se na to podrobněji a popusťme trochu uzdu fantazie.

Šestý prst je projektem studentky Dani Clode z Royal College of Art. Funguje to tak, že si na 3D tiskárně necháte vytisknout prst navíc a ten si propojíte s rukou, ovládáte ho dosud senzory na chodidle své nohy.


Když si o projektu přečtete víc, zjistíte, že už se nápadu chytli lidé, kteří chtějí vymyslet přímo neuronové ovládání tohoto prstu lidským mozkem, a dokonce už přemýšlejí o tom, že by robotické náhrady končetin vyráběli také již se šesti prsty. Ono to po praktické stránce má něco do sebe, šestý prst - bude-li stejně podrobně a jemně motoricky ovladatelný jako zbylých pět nedigitálních kolegů - bude opravdu znamenat, že jeho majitel bude schopen dělat věci, co zbytek lidí nikoliv, a navíc spoustu věcí daleko rychleji a úsporněji než my ostatní.  Nepochybně eticky správné, zejména u těch robotických náhrad třeba pro lidi, co o ruku přišli, či ji mají natolik deformovanou, že s ní nemohou dělat to, co my.

Ale jak znám lidstvo, nezůstane jen u toho. Začnou se objevovat lidé, kteří budou chtít mít šestý prst sami. Jejich obliba stoupne. Proto také bude stále více peněz a inteligence investováno do zlepšení ovladatelnosti nejen u tohoto prstu, ale i celých robotických končetin. No a on ten jeden robotický prst vlastně stačí. Bude to stále rozšířenější geekovina, až si jí všimnou i zaměstnavatelé. Za třicet let se vám tak může stát, že se klidně objeví inzerát s tím, že “pětiprsté (čtěte nedostatečně robotické, a tedy podřadné) lidi nebereme”. A máme to.

Jak daleko by tohle mohlo dojít? Opravdu nás čeká segregace “obyčejných neupravených lidí”? Při čtení různých sci-fi povídek se to mohlo zdát až příliš utopické, ale ono se k tomu lidstvo opravdu blíží. Zatím se snažíme nediskriminovat zdravotně postižené, tedy třeba slepce, hluché lidi, ale třeba i lidi na vozíku, nebo bez ruky, nebo třeba lidi s mentálním postižením. Je jasné, že slepec asi nebude nejlepší řidič autobusu - zatím. Ale ona ta obyčejná diskriminace je dnes už naprosto běžná, třeba vás jako nevidomého nepřijmou na úřadě do zaměstnání, protože jejich systémy nemůžete ovládat, tu odbornou část své práce byste přitom normálně zvládli. A co za 10, či 20 let? Opravdu se začneme dělit na obyčejné neupravené lidi a na lidi rychlejší, výkonnější, s větší výdrží? Je to docela dobře možné. Dnes vidíme jeden z prvních konkrétních začátků.

Být víceprstý sice může být výhodnější pro práci, ale vezměte si, co vše by se muselo změnit? Třeba psaní všemi dvanácti, jak by asi musely vypadat klávesnice v rozložení pro šest prstů? Na druhou stranu, pianisty a varhaníky prst navíc jistě potěší, to budou nádherné skladby, jen je budou moci hrát jen upravení lidé. Připadá vám to přitažené za vlasy? Rádi byste mi na to ukázali vztyčený prst, no jo, ale jaký?Kdo ví, jaká tedy bude budoucnost nás nedokonalých jen pětiprstých lidí, kdy se dostaneme k osmiprsté příšerce? No ale pro jistotu vám doporučuji raději - pro jistotu - dát tomuto článku všechny tři palce nahoru.

 

Palcům zdar a krásný týden vám všem přeje Michal Rada

 

Autor: Michal Rada