ICT NNIOT NN | B2B NN | CB NN | DC NN |  RC NN |  CW NN |  EW NN | SM NN | ITSEC NN | NETGURU NN KANKRY facebook linkedin twitter youtube

ITglosa: Vzdálený dohled neuklidní, ba naopak

Novinkou na našich serverech je glosář architekta, technomaniaka a IT novináře Michala Rady. Užijte si jeho zábavný, ale i vážný pohled na netradiční témata v IT. Prvním kouskem se zamýšlí nad tím, jestli si pořizovat pochybná řešení vzdálených dohledů domova, když jedete na dovolenou.

Poslední dobou se doslova roztrhl pytel s různými maily nabízejícími různé metody vzdáleného dohledu. Myslím tím takové to "domácí žvýkání" spočívající v koupi neznačkové jednoduché IP kamery s interním serverem, kterou zapojíte do vlastní Wi-Fi sítě a v lepším případě synchronizuje svůj obraz někam do cloudového řešení výrobce. Všichni to známe, naše schránky plní maily jako "Jdeš na dovolenou? Tohle tě udělá klidným i mimo domov", nebo "Chraň své blízké, svůj majetek ti ochrání kamera", či můj oblíbený "Nevíš, co se dělá doma? Pořiď si tuhle kameru a budeš vidět všechno".

Teď se nechci bavit o kvalitě takovýchto řešení, obzvlášť, když už jejich cena hovoří jasně o - dejme tomu pochybné kvalitě. Spíš mi jde o samotný princip. Tato zařízení jsou samozřejmě určena pro koncové uživatele, a navíc pro ty uživatele, kteří jaksi nejsou příliš velkými odborníky. Odborník, kterému na tom záleží si to pořeší přece jen trochu profesionálněji, ale o tom tenhle text není. Takže si představte, že si to pořídíte. Přijde vám kamera, tu strčíte do zásuvky, nastavíte si ji a "jupí, vono to fakt něco ukazuje".

A teď si s tím začnete hrát. Prvních pár hodin jste nadšeni. Abyste si to vyzkoušeli, tak vezmete psa na procházku a celou dobu čumíte do displeje svého telefonu a hrajete si s aplikací, vidíte, co se děje u vás doma ve vašem bytě. Skvělé, paráda. Po chvíli se obrázky přestanou obnovovat a vy zjistíte, že prostě "něco nejede". Jste v klidu, to se může stát. Přijdete tedy domů a zařízení restartujete, či opravíte jednu maličkost, díky které to přestalo fungovat. A zase vše běží krásně.

Postupem času se naučíte se na displej nedívat každou minutu, abyste se pokochali, jakou skvělou věcičku jste si to pořídili. A už se těšíte, až to opravdu vyzkoušíte na dovolené. Občas to vypadne, tu přestane jít proud, tu router přestane přijímat data, tu se kamera zasekne (má to snadné řešení, stačí ji jen jedním tlačítkem bleskově resetovat a vše jede zase tak jak má). Že to sem tam zlobí, no přece jen je to technika a té neporučíš.

A pak nastane onen slavný den, máte s celou rodinou sbaleno a nasedáte do letadla směrem na Kanáry. Ještě si letmo zkontrolujete svůj domov, nikde nikdo, nikdo vám nic nekrade, všude klid a pohoda. V klidu si užíváte let. Pak přijde mezipřistání a vy jen tak pro jistotu otevřete aplikaci. a BUM! Obraz nikde.

A teď to začne. "Jasně, to zase jen nějaká blbost", rozhlížíte se po své rodině, koho jste nechali omylem doma ve stylu "Sám doma a s kamerou", abyste mu zavolali, aby zmáčkl resetovací tlačítko na kameře. Ale nikoho jste omylem nezapomněli, Kevin je vedle vás a doma nikdo. Nikdo není, kdo by zmáčkl kouzelné tlačítko, nebo nedej bože vyndal router ze zásuvky a zase ho zandal. "Jasně, nic se neděje, jen to přestalo fungovat", říkáte si ... první hodinu, dvě, tři. Pak začne pracovat představivost: "Ale co když...?" Najednou je klid a jistota (ano, ty dvě věci, kvůli kterým jste si ten krám za pár stovek pořídili) v tahu, společně s pohodou na vaší dovolené. Manželka o vašem návratu z dovolené za patnáct tisíc jen proto, abyste se podívali, proč vám kamera neukazuje obrázky, překvapivě nechce ani slyšet. Celá rodina je relativně v klidu, tedy dokud je postupně nenakazíte svou nervozitou. Dovolenou si stejně neužijete, pro jistotu dvakrát třikrát denně koukáte, jestli se to nějakým zázrakem neoživilo.

Po šílených deseti dnech se skoro jako psychická troska vrací vaše rozhádaná a rozmrzelá rodina domů, už z letiště pomalu voláte policii a zásahovou jednotku, protože je vám jasné, že vás vykradli, načurali vám do zásuvek u stolu, používali váš byt jako překupnické drogové doupě, či jiné radosti. Pochopitelně přijedete nervózní domů, tam vše v naprostém pořádku, jen na ovládacím displeji svítí nápis "Press power button to restart and update firmware", či cokoliv podobného, třeba, že vám dvě hodiny po odjezdu vypadl internet.

Vidíte, jak vám pořízení vzdálené kamery pomohlo strávit klidnou a bezstarostnou dovolenou?

Léto a dovolenou bez stresujících nejen IT řešení přeje Michal Rada

 

Autor: Michal Rada